AMD عرضه‌ی پردازنده‌های نسل سوم رایزن، کارت‌های گرافیک سری RX 5700 مبتنی‌بر پردازنده‌ی گرافیکی Navi و تراشه مادربرد X570 را در بازار قطعات دسکتاپ آغاز کرد.

AMD عرضه‌ پردازنده‌های سری ۳۰۰۰ رایزن و کارت‌های گرافیک RX 5700 را آغاز کرد

سرانجام روزی که مشتاقان فناوری منتظرش بودند، فرا رسید و AMD از امروز به‌طور رسمی پردازنده‌های سری ۳۰۰۰ رایزن، کارت‌های گرافیک سری Radeon RX 5700 و پلتفرم مادربرد X570 را روانه‌ی بازار می‌کند. فناوری‌های پیشتازانه‌ای مانند پشتیبانی از نسل چهارم استاندارد ارتباطی PCIe، دوازده هسته‌ی پردازنده در کلاس دسکتاپ (مدل‌های ۱۶ هسته‌ای در سپتامبر عرضه خواهد شد‌)، فناوری ساخت ۷ نانومتری و موارد بسیار دیگر، دلایل خوبی برای گیمرها خواهد بود تا دست به ارتقاء سیستم خود بزنند.
۱. پردازنده‌های نسل سوم رایزن

مهم‌ترین صف‌آرایی محصولات جدید AMD پردازنده‌های سری ۳۰۰۰ رایزن مبتنی‌بر معماری Zen 2 است. ۶ مدل از این پردازنده‌ها در این صف‌آرایی عرضه می‌شود که شامل پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 با ۶ هسته و ۱۲ ترد و قیمت ۱۹۹ دلار، پردازنده‌ی Ryzen 5 3600X با ۶ هسته و ۱۲ ترد و با قیمت ۲۴۹ دلار، پردازنده‌ی Ryzen 7 3700X با ۸ هسته و ۱۶ ترد و قیمت ۳۲۹ دلار، پردازنده‌ی Ryzen 7 3800X با ۸ هسته و ۱۶ ترد و با قیمت ۳۹۹ دلار و بالاخره پردازنده‌ی ۴۹۹ دلاری Ryzen 9 3900X با ۱۲ هسته و ۲۴ ترد است. البته این شرکت دو مدل APU سری ۳۰۰۰ نیز برای عرضه در سبد محصولات جدید خود در نظر گرفته که مجهز به پردازنده‌ی گرافیکی وگا است. این دو مدل شامل Ryzen 5 3400G با ۴ هسته و ۸ ترد و برچسب قیمت ۱۴۹ دلار و Ryzen 3 3200G با ۴ هسته و ۴ ترد و قیمت ۹۹ دلار می‌شود. دو پردازنده‌ی یادشده برخلاف دیگر پردازنده‌های سری ۳۰۰۰ رایزن تنها از PCIe 3.0 پشتیبانی می‌کنند و معماری هسته‌های آن‌ها مبتنی‌بر Zen+ و فناوری ساخت ۱۲ نانومتری است. در جدول زیر مشخصات کامل تمامی پردازنده‌های عرضه‌شده توسط AMD درج شده است.

در میان پردازنده‌های نسل سوم رایزن که توسط AMD معرفی شده، پردازنده‌ی ۱۶ هسته‌ای Ryzen 9 3950X نیز حضور دارد که البته عرضه‌ی آن به ماه سپتامبر موکول شده است. این پردازنده‌ی حرفه‌ای دسکتاپ دربرگیرنده‌ی سه چیپلت است. این سه چیپلت شامل دو Die محاسباتی Zen 2 (هر کدام شامل ۸ هسته) و یک Die ورودی/خروجی است. این پردازنده با ۱۶ هسته و ۳۲ ترد کاملا فعال پیکربندی ویژه‌ای دارد که تاکنون در هیچ یک از پلتفر‌م‌های دسکتاپ نظیر آن دیده نشده است. در این بخش از بازار تاکنون حتی شاهد یک پردازنده‌ی ۱۲ هسته و ۲۴ تردی نظیر Ryzen 9 3900X نیز نبوده‌ایم.

۲. پلتفرم مادربرد X570
پردازنده‌های نسل سوم رایزن پشتیبانی می‌کنند؟

گرچه مادربردهای نسل قبل سری ۴۰۰ و ۳۰۰ (مانند X470 و X370) نیز میزبان پردازنده‌های سری ۳۰۰۰ رایزن خواهد بود، این پردازنده‌ها ویژگی‌های جدید و بدیعی دارند که مادربردهای قدیمی‌تر امکان پشتیبانی از آن را نخواهند داشت. مهم‌ترین ویژگی‌ها پشتیبانی از استاندارد ارتباطی PCIe 4.0 است که تنها با تراشه جدید AMD X570 تحقق پیدا خواهد کرد. این پلتفرم به‌طور کامل و برای اولین‌بار از پروتکل نسل جدید PCIe پشتیبانی می‌کند.

در چیدمان جدید، هر CPU از ۲۴ مسیر ارتباطی PCIe 4.0 و هر PCH از ۱۶ مسیر از این نوع پشتیبانی می‌کند. بنابراین در مجموع از ۴۰ مسیر PCIe 4.0 روی برد پشتیبانی به عمل می‌آید. یک لینک PCIe 4.0 مستقیم از هر پردازنده به اولین اسلات PCI Express x16 و PCI Express x4 روانه شده و PCH خود از طریق یک لینک PCIe 4.0 x4 با CPU در ارتباط است. پس در مجموع چیدمان مسیرهای ارتباطی پردازنده ۴+۴+۱۶ خواهد بود.

تراشه X570 در کنار پشتیبانی از ۱۶ مسیر ارتباطی PCIe 4.0، حداکثر از ۱۲ پورت SATA 6Gbps، چهار درگاه USB Hispeed با سرعت 480Mbps، هشت درگاه USB Superspeed+ 10Gbps و تمامی تجهیزات PCIe 4.0، درگاه‌های USB و فضاهای ذخیره‌سازی در ارتباط با چیپلت I/O پردازنده‌ی رایزن پشتیبانی می‌کند.
۳. کارت‌های گرافیک RX 5700

سومین صف‌آرایی محصولاتی که ‏AMD از امروز شروع به عرضه‌ی آن‌ها می‌کند، کارت‌های گرافیک سری RX 5700 است که بر پایه معماری گرافیکی RDNA توسعه یافته است. این صف‌آرایی شامل سه محصول RX 5700 XT ،RX 5700 و RX 5700 XT 50th Anniversary Edition است. در هر سه محصول از پردازنده گرافیکی Navi 10 استفاده می‌شود، اما در محصول ضعیف‌تر RX 5700 تا حدی از توانایی‌های این تراشه‌ی گرافیکی کاسته شده است. کارت‌های گرافیک مبتنی‌بر پردازنده Navi اولین کارت‌های گرافیک دسکتاپ به شمار می‌روند که با استاندارد PCIe 4.0 سازگار هستند.

AMD قیمت محصولات سری RX 5700 را درست پیش از عرضه و با هدف رقابت پذیری بیشتر با آخرین محصولات معرفی‌شده توسط انویدیا (کارت‌های گرافیک سری Super) کاهش داد. بدین ترتیب هر کارت گرافیک RX 5700 XT با ۴۰ واحد محاسباتی و در مجموع ۲۵۶۰ پردازنده‌ی جریانی، ۸ گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی، کلاک پایه‌ی ۱۶۰۵ و کلاک بوست ۱۹۰۵ مگاهرتز ۳۹۹ دلار قیمت‌گذاری شده، هر کارت RX 5700 XT Anniversary Edition با تزیین رنگ طلایی روی قاب و در اطراف فن و با سرعت‌های کلاک بالاتر ۱۶۸۰ و ۱۹۸۰ مگاهرتز نسبت به مدل پایه با قیمت ۴۴۹ دلار به فروش می‌رسد و بالاخره مدل RX 5700 با برخورداری از ۳۶ واحد محاسباتی و ۲۳۰۴ پردازنده‌ی جریانی، ۸ گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی و با کلاک پایه و بوست ۱۴۶۵ و ۱۶۲۵ مگاهرتز با قیمت ۳۴۹ دلار در حال عرضه است.

منبع : زومیت

دسته‌ها: